Hacker, O Altcoin Ekibinden İlginç Talepte Bulundu!

Geçtiğimiz günlerde Prisma Finance, 11 milyon dolarlık kayıp yaşadığı bir saldırıya uğradı. Bunun ardından token fiyatı sert düşüştü. Daha sonraki gelişmelerde hacker’ın altcoin ekibinden bazı talepleri oldu. Son bir gelişmede hacker, ekibi canlı yayında özür dilemesini istedi.

Prisma Finance hacker’ı altcoin ekibinden özür bekliyor!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, bu haftanın başlarında Prisma Finance ciddi bir saldırıya uğradı. Blockchain güvenlik şirketi PeckShield şüpheli on-chain faaliyetlere ilişkin ilk raporu yayınladı. Saldırgan, merkezi olmayan protokolden yaklaşık 11 milyon dolar (3.257 ETH) çalmayı başardı. Hacker, saldırıda platformun derhal yanıt verdiği bireysel kasalara yönelik zararlı bir sözleşme kullandı. Güvenlik ihlali Prisma Finance’in TVL’sinin 220 milyon dolardan 115 milyon dolar düşmesini neden oldu. Ayrıca, altcoin fiyatı dikey bir düşüş gördü.

Bu arada, Prisma Finance hackerı boş durmadı. Hacker, Prisma Finance ekibinden tuhaf bir dizi talepte bulundu. Hack olayının ardından, bilgisayar korsanı canlı bir web konferansı talep etti. Hacker, Prisma Finance ekibinin canlı yayında güvenlik hatalarını alenen itiraf etmesini istiyor. Ayrıca, kullanıcılardan ve yatırımcılardan özür dilemesini talep ediyor. Bununla birlikte, hacker çaldığı varlıkların bir kısmını Tornado Cash’i kullanarak taşıdı. Bu şaşırtıcı jesti de bunun ardından yaptı. Bir karıştırıcı aracılığıyla taşıma genellikle düşmanca saldırıların bir özelliği olarak görülüyor. Ancak bilgisayar korsanı kendisni “beyaz şapkalı hacker” olarak gösteriyor.

Altcoin hackerı gerçekten iyi iyi niyetli mi?

Saldırının ardından Prisma Finance, güvence altına almak için DeFi protokolünü acil bir multisig aracılığıyla durdurdu. Bununla birlikte, protokoldeki kilitli değer neredeyse yarı yarıya düştü. Protokolün TVL’si 220 milyon dolardan yaklaşık 115 milyon dolara geriledi. Bu da doğal olara yatırımcı güveni daha fazla zedeledi.

Bununla birlikte, istismarın sonrası tartışmalar ve güven eksikliği ile dolu. Çünkü çoğunlukla hacker Tornado Cash‘te büyük miktarda fon aktardı. Uzmanlara göre, başlangıçta bir kurtarma olarak iddia edilmesine rağmen, bilgisayar korsanının eylemleri gerçek niyetini gösteriyor. Geçtiğimiz yıllarda da bezer pek çok olaya tanık olduk. Bu yüzden DeFi sektörü, gelişen olaylar dizisini yakından izliyor.

Gelişmelerin token fiyatı üzerindeki etkisi

Prisma Finance’in yerel tokeni PRISMA fiyatı önemli bir düşüş kaydetti. Yazı sırasında PRISMA günlük bazda %12 kayıpla 0,234 dolardan işlem görüyordu. Böylece, yatırımcı duyarlılığın olumsuz olduğunu gösterdi. TVL’nin keskin düşüşü, soruşturmanın devam etmesi ve hacker’ın son işlemleri ile platformun istikrarı ve geleceği bir soru haline geldi.

PRISMA günlük fiyat grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x