Erkeklerde kas geliştirme takıntısı : Ergenlerde kas takıntısına dikkat!

Güç ve değerle ilgili temel mesajlar, birçok erkek çocuğun endişelenmesine ve nasıl ölçüleceğini merak etmesine neden oluyor. Bazen olumsuz düşünceler ve endişeler günlük yaşamı bile etkileyebilir, vücut dismorfik bozukluğu veya vücut dismorfisi olarak bilinen bir zihinsel sağlık sorunu olabilir. Bunun erkeklerde en sık görülen şekli kas dismorfisidir.

Kas dismorfisi nedir?
Kas dismorfisi, kaslı ve yağsız bir vücutla meşgul olmayla belirgindir. Bu bozukluğu tanımlayan daha aşırı davranışlar, erkek çocukların ve genç erkeklerin yalnızca küçük bir yüzdesinde görülse de, çok daha fazlasının zihniyetini etkileyebilir.

Kaslılığı erkeklikle eşitleyen bir sosyal norm var. 4 ve 5 yaşındaki erkek çocuklar için Cadılar Bayramı kostümlerinde bile artık altılı karın kası için dolgu malzemesi var. Vücutlarının böyle görünmesi gerektiğine dair sürekli mesajlar var.

Kendinizi kronik inflamasyonun zararlarından koruyun
Bilim, kronik, düşük dereceli inflamasyonun, kalp-damar hastalıkları, kanser, tip 2 diyabet ve diğer rahatsızlıklara katkıda bulunan sessiz bir katile dönüşebileceğini kanıtladı. İltihaplarla mücadele etmek ve sağlıklı kalmak için Harvard Tıp Fakültesi uzmanlarından basit ipuçları alın.
Vücut dismorfik bozukluğu kız ve erkek çocuklarda farklılık gösterir mi?
Uzun süredir kızların etki alanı olduğuna inanılan vücut dismorfisi, anoreksiya veya bulimia gibi yeme bozuklukları şeklini alabilir . Teknik olarak kas dismorfisi bir yeme bozukluğu değildir. Ancak erkeklerde çok daha yaygın ve sinsidir.
Dr. , “Genel düşünce, vücut dismorfisinin sadece kızları etkilediği ve erkeklere özgü bir sorun olmadığıdır” diyor. “Bu nedenle erkek çocuklarındaki bu sağlıksız davranışlar sıklıkla gözden kaçıyor.”

Erkeklerde vücut dismorfisinin belirtileri nelerdir?

Ebeveynler, oğullarının yalnızca ergenlik çağında mı olduğunu yoksa tehlikeli bir bölgeye mi saptığını ayırt etmekte zorlanabilirler. Dr. , ebeveynlere şu tehlike işaretlerini aramalarını tavsiye ediyor:
Günde bir kez egzersiz yapmaktan her gün saatlerce egzersiz yapmaya geçiş gibi fiziksel rutinlerde belirgin değişiklik.
Yedikleri yiyecekleri sınırlamak veya yoğun olarak yüksek proteinli seçeneklere odaklanmak da dahil olmak üzere düzenli egzersiz veya öğünleri takip etmek.
Bunun yerine egzersiz yapmak için arkadaşlarla vakit geçirmek gibi normal etkinlikleri bozmak.
“Gelişmeyi” takip etmek için takıntılı bir şekilde kaslarının veya karınlarının fotoğraflarını çekiyorlar.
Günde birkaç kez kendini tartıyor.
Daha kaslı bir fiziği vurgulamak için giyinmek ya da yeterince iyi olmadığını düşündükleri için fiziğini gizlemek için daha bol kıyafetler giymek.
Dr. , “Neredeyse herkes diyet yapıyor” diyor. “Bunun farkı ısrarcı olmaktır; sadece bir hafta deneyip sonra bunun kendilerine göre olmadığına karar vermezler. Bu çocuklar bunu haftalarca, aylarca yapıyorlar ve davranışlarını değiştirme konusunda esnek değiller.”

Erkeklerde kas dismorfisinin sağlık açısından tehlikeleri nelerdir?
Aşırı davranışlar fiziksel ve zihinsel sağlık riskleri oluşturabilir.
Örneğin, kasları hızlı bir şekilde büyütme umuduyla erkeklerin başvurduğu düzenlenmemiş protein tozları ve takviyeleri, uyarıcılar ve hatta anabolik steroidlerle karıştırılabilir. Dr. , “Bununla birlikte felç, kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon ve karaciğer hasarı riski de artıyor” diyor.

Bazı erkek çocuklar aynı zamanda hızlı kilo alma dönemlerini ve ardından aşırı kalori sınırlama dönemlerini içeren “topla ve kes” rejimi yoluyla kas kazanmaya çalışırlar. Bu, uzun vadeli kas ve kemik gelişimini etkileyebilir ve düzensiz kalp atışına ve düşük testosteron seviyelerine yol açabilir.

Dr. , “En iyi senaryoda bile, çok fazla protein tüketmek ishal gibi bağırsak sorunlarına veya böbrek hasarına yol açabilir, çünkü böbreklerimiz aşırı miktarda proteini filtrelemek için tasarlanmamıştır” diyor. .
Psikolojik serpinti de dramatik olabilir. Yetersiz beslenen kişilerde depresyon ve intihar düşünceleri daha yaygındır; bu durum, erkek çocukların kalorileri büyük ölçüde azaltması veya besin gruplarını tamamen ihmal etmesi durumunda ortaya çıkabilir. Ayrıca gerçekçi olmayan ideallere ulaşmaya çalışırken sürekli olarak yeterince iyi olmadıklarını hissedebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x